90 Günde 60 cm Bel!  

İlk kilo vermeye başladığımdan itibaren hedefim bel ve göbek çevremi inceltmekti.
Aslında tam olarak açıklayıcı olmadı en iyisi sıkılmazsanız en baştan başlayayım ben hikayeme...
Hep dediğim gibi hayatımda çok kilolu olduğum bir dönem olmadı.
2006 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam Almanyaya gitmiştim sonra döndüğümde saçma sapan beslendiğim bir döneme girdim hafiften kilo aldığımı hissetmeye başladım.Ve iyi bir spor salonuna başladım,ölçümlerim yapıldı ve eğitmene götürdümProgram yaparız falan diye düşünürken adam beni perişan etti o zamanlar ilk defa duydugum Gynoid obeziteler , şeker hastalıkları ,organları korumaya yetmeyecek kas seviyesi bir sürü olumsuz şeyden bahsetti bana 

ÖZETLE VÜCUDUMDA KAS ÇOK AZ ,YAĞ - ÖZELLİKLE KARIN VE BEL ÇEVRESİNDEKİ-ÇOK FAZLA imiş.

Bir sürü öneri ve yorumların ardından ben programa başladım ama ayna karşısında incecik bacaklar ,ince bir üst beden hafif göbeğim vardı o yüzden çok ciddiye almadım ve aksatmaların ardından sporu bıraktım .
Hayatım boyunca o yaşıma kadar çok sağlıklı beslendim ama hiç düzgün spor yapmamıştım (85 doğumluyum).Şimdi düşününce keşke ciddiye alsaymışım o zaman ve en azından durumun farkına varsaymışım diyorum.


Zaman hızla akıp geçti o arada ben yine almanyaya gittim üniversite bitti ,yüksek lisans iş hayatı özel hayat sorunsalları derken bir sürü gelen giden kilolar oldu ama görünürde bence hala zayıftım ,allah vergisi ince bir silüetim uzun boyum var bu beni çok yanılttı .

Git gide kilolu olmasa da yağlı bir hal almaya başladım ve evlendiğim dönemde Dukan diyeti yapmaya karar verdim çok guzel kilo verdim ama sonra geri aldım .

Uzun süre geçiştirdim ,düzelir dedim ,evlilik sonrası kullandığım hapa ,başka bir ülkeye taşınma stresimize bağladım durdum .Bu arada yeni düzenimize alışmaya çalışıyordum ,sürekli sağlıksız besleniyordum ve gerçekten tuhaf şekilde şişiyordum inanın kilo almak değildi şişmekti benimki.

Nisan ayında halsizlik ve bitkinlik nedeniyle tahlil yaptırmaya karar verdim ve hiç beklemediğim bir şey çıktı "Kolestrol" .O anda kafama dank etti taşlar yerine oturdu ve bu karın çevresi yağdan kurtulmalıyım ,spor yapmalıyım,sağlıklı beslenmeliyim diye kendi kendime kurallar koydum. 

Kardeşime ilk ölçülerimi söylediğim günü hatırlıyorum BEL 76 cm (kilo 61 küsür) !!!Nasıl olur diyordum çünkü gerçekten sağlıksız gözükmüyordum balıketliydim hele bacaklarım falan incecikti! İlk ay hem ruhen hem bedenen farkı hissetmeye başlamıştım sanırım önce o şişlik gitmişti.Sonrası da çorap söküğü gibi geldi... 

İkinci ay kolestrolumu çok ciddi seviyelere düşürmeyi başarmıştım,bu arada kilo da gidiyordu.

Ve nihayet Eylül ayında Instagramda beslenme günlüğümü paylaşma kararı aldımTIKTIK o zaman belim 70 cmdi (kilom 56,5 falan ) (aslında daha ince olabilirdi ama yaz dönemi biraz kaçamaklar yapmıştım :) 
Ekim ayının sonlarına doğru yeni bir hedef koydum!

 90 gün sonra Belim 60 cm olacak dedim!!!

2014 de 60 cm bel çok havalı değil mi? (O sırada belim 67 cm di )

 
 

Düzenli olarak haftada şu kadar diye süre veremeyecegım ama her gün mutlaka bir şey yaptım aktif olmaya çalıştım.
 
Ve 30. Gün ta taaam 65 cm (-2 )
İkinci ay;
İkinci ay sonunda 64 cm(-3 cm gösteriyordu mezura) 
Hedef kiloya ulaşma rehaveti geldi çattı.
Üçüncü ay ikinci aydan hiç farklı değildi.
Sanırım son iki ay ;

  1. daha az kaçamak yapsaydım ,
  2. hedef kiloya ulaşmanın rehavetine kapılmasaydım 
  3. araya yılbaşı sapıtması ve uzuuuuun süren grip dönemi girmeseydi
 ben bu hedefe ulaşırdım ama olmadı.
Üçüncü ay sonunda 63cm (-4 cm) ile hedefi tamamladım.

Hayaldi gerçek oldu! Demeyi çok isterdim ama malesef 63 cm de tıkandım.
 
Şimdi geriye dönüp baktıgımda İyi ki de ciddiyetle başladım diyorum;şu an o kadar mutluyum ki!Hedefe ulaşamasam da 63 cm bel ,spor yapıyor olmak hem de keyifle spor yapıyor olmak benim için en büyük başarı!60 cm bel biraz daha bekleyebilir keza ben aynada gördüğümden çok mutluyum çünkü bel incelirken bacaklar popo şekilledi ,bir de göbek de incelmeye başladı !

Şimdiii bu kadar hikaye size de bana da yeter!Bu iki aydan çıkardığım dersler ve yeni bir spor programı ile Cuma günü başlamak üzere yarın yeni hedefimi ilan edeceğim !
Birşeylere başlamak için asla Pazartesiyi beklemeyelim;))

Sabırla sonuna kadar okuyan kişi,seni seviyorum ve bil;

Birlikte sağlıklı yaşamayı başaracağız!

Etiketler: , , , , , , , ,