Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı:Kahvaltı!Sağlıklı yaşama adapte olmaya çalışıp , sağlıklı beslenmeye çabalarken kahvaltıyı asla atlamamız gerekiyor! Öyle ki bence günün en önemli öğünü ,balık baştan kokar misali günün geri kalanını nasıl geçireceğimizi belirliyor.

Mesela güne sağlam bir kahvaltıyla başlayan kişiler gunun gerı kalanında daha dengelı beslenıyorlar ,zihinsel aktıvıtelerde daha başarılı oluyorlar ve metabolizmaları hızlanıyor.Uzun dönemde de bu kişilerde yaşlılığın getirdiği bellek ve bellek ve kas kayıplarının azaldığı,düşük kolestrol ve kiloyu sabit tutabılme gözlenmiştir.

Benim beslenme programımda da kahvaltı çok önemli bir yere sahip.

Güne çoğu zaman sevgili Bikini Projesi ile tanıştığım Günaydın yogası ile başlıyorum ardından;Limonlu su eşliğinde omega ve B12 desteklerimi alıyorum. Limonlu su yağ yakıyor ya da yakmıyor net bir şey söyleyemeyecegım ama bana enerjı verıyor ve tıpkı adımsayarım gibi gune motıve olarak başlamamı sağlıyor!

Sonrasında kahvaltı geliyor .Haşlanmış yumurta ,omlet ,zeytin bol yeşillik ,peynirler ve bitki çayları ile çoğu zaman klasik Türk kahvaltısı yapıyorum.Ekmek yediğim zaman Beyaz ekmek tüketmiyorum iki dilimi geçmeycek kadar çavdar ya da tam buğday ekmeği yiyorum
Saat 14:00'dan sonra meyve yemediğim için kahvaltılarımda mutlaka meyveye yer verıyorum.Daha sonra meyve yiyecek olursam gün içindeki aktiviteme bağlı olarak şekerin depolanma durumundan dolayı kaçamak sayıyorum.Bazen sadece meyve kahvaltısı yapıyorum,sütle yoğurt yulaf ve hatta kuruyemişlerle...
Sabah saatlerinde 5 dk daha fazla uyuma isteğinin tatlılığı ,trafik problemi, erken ders saatleri , iş yoğunluğu vb. sebeplerle kahvaltı atlanabiliyor ya da simit,poaça gibi gün boyunca sizi açlık ataklarına sürükleyecek yiyeceklerle geçiştirilebiliyor.Malesef sadece bu nedenle kilo alıyor,kilo veremıyor ya da başedilemeyecek tatlı krizleri yaşıyor olabılırsınız. 
Akşamdan minik meyveli yoğurtlar ya da kahvaltılık kapları hazırlamak kurtarıcı olabılır.Sağlıklı yaşamaktan bahsediyorsak ,bence yaşam tarzmıza göre mutlaka bir yolunu bulup Kahvaltıyı atlamamalı ya da geçiştirmemeliyiz!
Kahvaltı Candırrrrrrrrrr...

Etiketler: , , , , , , , , , , ,